КУЛТУРНО - ОПОЗНАВАТЕЛЕН ТУРИЗЪМ
Ухание и магнетизъм - Дамасцена, Етъра и етноприказката Трявна
Пловдив – Етнографски комплекс „Дамасцена” село Скобелево - прохода Шипка – Етнографски комплекс Етъра - град Трявна – Пловдив
Еднодневна екскурзия с автобус
Цената включва:
-
транспорт с луксозен автобус
-
обяд /по желание
-
представител на агенцията по време на пътуването
-
медицинска застраховка
Програма на пътуването
Отпътуване от …..................................................в 8,00 ч.
Отправяме се към малкото, китно село Скобелево в подножието на Стара планина,където се намира Етнографския комплекс „Дамасцена”. Комплексът разполага с малък музей, огромна градина, ресторант, изкуствен водопад и розоварна, където посетителите могат да наблюдават производството на розово масло и да научат различни факти, характерни за Rosa Damascena и за произвежданото от нея масло.
Бонус към програмата: Посещение на фермата за щрауси в село Скобелево. Ранчото е обезопасено за туристите от пряк контакт с животните, разполага с кафе-бар, където ще опитате деликатеса крем карамел от щраусови яйца.
Свободно време.
Поемаме към Етнографския комплекс „Етъра”. АЕК "Етър" е първият по рода си музей в България. В музея са разположени 50 обекта-технически съоръжения на вода, къщи със занаятчийски работилници, обекти с обществено значение. Целта на музейната експозиция е да разкрие архитектурата, бита и стопанското минало на Габрово и Габровския край през Възраждането - втората половина на ХVІІІ в. и ХІХ в. Това е време, когато в града се развиват над 26 занаята, чиито изделия намират пазар в Букурещ, Виена, Марсилия, Анадола.
През 1835 г. тук се открива Първото светско новобългарско училище.
Свободно време.
Отпътуваме към китната Трявна. Трявна е знаково име за всеки българин, изкушен от родната ни история и съдба. Градът заема средищно място в днешната българска територия, което напълно съответства на значението му в националното духовно пространство през последните четири-пет века. От дълбока древност тук в Трявна хората са живеели в хармония с планината и природата. От тук през старопланинските проходи е преминавал римския път Верейски друм до Стара Загора. Преданията разказват за заселване на много боляри и духовници от Търново в следствие на драматичните събития през вековете. Трявна е люлка на занаятчийството, иконописта, дърворезбата и строителството. Възрожденският дух на Трявна е съхранен в стилните дърворезби на тревненските майстори и картини на български художници. Ще минем по Кивгирения мост, ще видим Часовниковата кула- построена през 1814 г., а механизмът и е от 1815 г. Според легендата, за да получат разрешение за строежа на кулата, тревненските жени е трябвало да се откажат от своите традиционни накити за глава – сокай; ще се разходим по „Старата улица” - архитектурен и исторически резерват. Тук се намират едни от най-известните възрожденски къщи – Даскаловата, Славейковата, Калинчевата.
Свободно време за обяд в традиционна тревненска механа. В Трявна е отворена и бирария, в която се прави жива бира пред клиентите.
Отпътуване за Пловдив около 16 часа