top of page

ПРИКЛЮЧЕНИЕ С РАНИЦА И ТУРИСТИЧЕСКИ ОБУВКИ

Приключенски туризъм и релакс

крепост „Стенос” – Траянови врата

крепост „Стенос” – Траянови врата

крепост Кракра

крепост Кракра

град Трън

град Трън

Трънска екопътека

Трънска екопътека

скален параклис Света Петка

скален параклис Света Петка

Подземен храм и свещен кладенец

Подземен храм и свещен кладенец

Пловдив – Траянови врата –София – Перник- Трън – село Гърло - Пловдив

Двудневна  екскурзия  при минимум 40 туристи

   Цената включва:

  • транспорт с луксозен автобус

  • нощувка и закуска в град Трън с ползване на СПА Център

  • представител на агенцията по време на пътуването

  • медицинска застраховка

Програма на пътуването

Първи ден

Отпътуване от .................................................в  8,00 ч.

и се отправяме в посока София по АМ „Тракия”. Първа спирка-крепост „Стенос” – Траянови врата. Крепостта „Траянови врата” е  символ на национално-историческото наследство в региона и е уникална по своята конструкция.  Крепостта е историческо място, Паметник от римската епоха, а по-късно от Първата и Втората Българска държава.  На 17 август 986 г. българската войска начело с бъдещия цар Самуил пресреща византийците при прохода Траянови врата и напълно ги разбива Битката при „Траянови врата” е най-голямото поражение, което ромейския владетел претърпява в походите си за покоряване на България.

 

Отпътуваме в посока Перник. По желание посещение на подземния минен музей - единствен такъв на Балканския полуостров.Туристическа обиколка на крепост Кракра. Тази  тракийска крепост е една от най-значимите в българските земи, засвидетелствана по археологически път. В началото на ХІ век владетел на крепостта и селището Перник е боляринът от прабългарски род Кракра. Легендите и песните за непобедимия войвода Кракра се разказват и пеят до ден днешен.

 

Отпътуваме за Трън. Трън се намира в планиснки район, заобиколен от хълмове и река Ерма минава през него. Забележителности в района и в град Трън са Ждрелото на река Ерма, Църквата "Свети Никола", църквата "Света Петка", скалният параклис "Св. Петка", манастирът "Св. Архангел Михаил", музеят на киселото мляко. Ще посетим скалния параклис „Света Петка” и част от Трънската екопътека – началото на ждрелото на река Ерма.

 

Настаняване в хотел. Кратка почивка и тръгваме на поход по Трънската екопътека към ждрелото на река Ерма.Трънската екопътека е съвкупност от две по – малки екопътеки, които включват красивите ждрела на реките Ерма и Ябланица. Маршрутите са оформени чрез пътечки, черни пътища, стъпала и мостчета. Река Ерма минава почти през средата на град Трън, продължава на север по дълбока, живописна клисура и след 5 км образува величествен пролом–Ломнишкото ждрело, дълго около 100 м.

Втори ден

Закуска и свободно време за басейн и разходка. Около 10 часа се отправяме към скалния параклис „Света Петка” (известен още като „Пещерата на Света Петка“). Той е християнизирано праисторическо мегалитно светилище, действащо като скален параклис. От тавана на пещерата се стича вода, която според народните предания е свещен водоизточник, който е лековит. Във вътрешността на пещерата се наблюдава т.нар. „скална пита/питка“ с дупка в средата, където вярващите палят свещи.

Отпътуване към Пловдив около 13 часа.

 

Бонус към програмата:

Има възможност да се отбием до Подземен храм и свещен кладенец  при село Гърло, което се намира в околността. Това е уникално за България и рядко срещано за региона на Евразия съоръжение. Храмът е най-древният култов каменен зидан градеж,  построен през XII в.пр.н.е., което го прави най-старият по българските земи–по-стар от мегалитните паметници в Странджа, Сакар и Източните Родопи и впечатлява със своята архитектура. Достигането и намирането на подземния храм в с. Гърло е сблъсък с мистичното и древното, със загадките и въпросите скрити под купола на храма.Помещението и стълбището, което води към него, са оцелели в продължение на три хилядолетия и днес все още се намират в много добро състояние. Към храма се слиза по дълго около 10-ина метра стълбище, което отначало е открито а някъде по средата се превръща в тунел. Тунелът води до сърцевината на храма – цилиндрично помещение с диаметър и височина около 4 метра. Храмът се различава коренно от другите открити по Българските земи тракийски храмове, мавзолеи и гробници. Подобни храм-кладенци има открити още в Гърция, Кримския полуостров,  Палестина и на остров Сардиния.

Задължително е туристите да бъдат обути с удобни, ниски и затворени обувки, с добро сцепление. Сандали, високи обувки и т.н. не са вариант за преходи  от този тип.

bottom of page