ПОРЕДИЦА "БЪЛГАРСКИ КРЕПОСТИ"
Пловдив – Никополис ад Иструм – Арбанаси - Велико Търново - Пловдив
Двудневна екскурзия при минимум
40 туристи
Цената включва:
-
транспорт с луксозен автобус
-
представител на агенцията по време на пътуването
-
медицинска застраховка
Програма на пътуването
Отпътуване от ................................. в 7,00 мин.
Пристигане в археологическия резерват „Никополис ад Иструм“ около 11 ч. Руините на римския и ранновизантийски град Никополис ад Иструм са разположени на невисоко плато на брега на р. Росица Градът е основан през ІІ век от римския император Марк Улпий Траян (98-117г) в чест на победата му над даките (106г).Именно затова е и наречен така– Никополис ад Иструм в превод означава Град на победата на Дунава. Около централния площад – агората – са намерени останките на канонада, малък театър, обществени сгради и магазини. Посетителят може да се разходи по една от главните улици, да се изкачи по запазените на място стъпала на градския площад и да се възхити на богато декорираните архитектурни детайли. Предполага се, че древният град е унищожен в началото на VII век при нападение на аварите. Останките му се проучват от началото на XX век. Свободно време за разходка.
Отбивка за кратка разходка до Арбанаси. Престоят в Арбанаси не само отморява, но и вдъхва гордост от историческото минало на нашия народ, от умението му да строи красиво, от майсторството на архитекти и иконописци.
Отпътуване за Велико Търново. Легенда разказва,че на хълмовете Царевец, Момина крепост и Трапезица в римско време имало укрепления, които охранявали пътя за великолепния Никополис. Когато варварите нахлули, те обсадили и разрушили великия град. Тогава римляните се настанили в калетата. Под тях имало големи подземия свързани с тунел. В галериите римляните пренесли съкровищата на Никополис. Свободно време за обяд.
По желание посещение на:
хълма и крепостта Царевец - Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство, когато Търново е столица на царството. През Средновековието хълмът, на който се намира, е изцяло застроен с жилищни и административни постройки.
църквата „Свети четиридесет мъченици” - Построена е и стенописана по времето на българския цар Иван Асен II в чест на голямата му победа в Битката при Клокотница на 9 март 1230 г. (деня на Свети 40 мъченици) над епирския деспот Теодор Комнин. В черквата „Свети Четиридесет мъченици“ се намират едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници – Омуртаговата, Асеновата и граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум.
разходка по Самоводската чаршия - Днес Самоводската чаршия продължава да пази духа, традициите и романтиката на Възраждането. Сега там работят различни занаятчийски работилници - грънчарска, оръжейна,бакърджийска,резбарска,шекерджийница, тъкачница, иконописно ателие, фотографчийница, кафене, работилница за приготвяне на кадаиф и фурна на площад "Самоводска чаршия", както и много сувенирни магазини и малки художествени галерии. Всеки желаещ може да се включи в работата на някоя от работилниците и ще получи удостоверение,че е чиракувал при майстора, а предмета, който е изработил, получава като подарък.
Отпътуване за Пловдив около 15 часа.