top of page
TRAVEL
Кастория
Пловдив- Серес – Солун – Кастория – остров Свети Ахил в Малкото Преспанско езеро - Едеса – Пелла – Пловдив

ВЕЛИКДЕНСКИ  ПРЕЖИВЯВАНИЯ  В  КАСТОРИЯ

На  Великденска литургия в  старобългарска църква от Х век

3 дни/2 нощувки  за  253 лева  

С включени:

Пътуване с луксозен туристически автобус

2 нощувки хотел 2/3* в Кастория – град на езерото Орестиада

2 закуски

2 вечери

1 празничен великденски обяд

Солун
Манастир Панагия Мавриотиса
остров Свети Ахил
Базиликата на Цар Самуил
водопад край река Водас
архиелогическа местност Пелла

 Програма на пътуването.

Първи ден. Отпътуване от Пловдив, паркинг Ритейл Парк в 5.00 ч. в посока Юндола-Предела-ГКПП Кулата. Пристигаме в град Серес около 11 ч. Серес, носещ името на бога на слънцето Сириус, е неоткритото бижу на Балканите. Обзорна обиколка и пешеходна разходка в града. Кратка кафе-пауза, снимки за спомен и отпътуваме към Солун. Пристигане в Солун след около час. Посещение на църквата "Св. Димитър" и обзорна обиколка на града: Ротондата, Арката на Галерий, крайбрежния  булевард "Нике", Бялата кула- превърнала се в символ на града, Солунският залив с паметника на Александър Македонски и др. Свободно време за обяд. Отпътуваме от Солун в 14,30ч. Пристигаме в Кастория приблизително към 16,30 ч. Кастория /със старо българско име Костур/ е била в територията на Първата българска държава до 1017 г.През цялото Средновековие населението на града е било предимно българско.При най-голямото разрастване на Втората българска държава границите й отново достигат до тук. Най-ранните черкви са от IХ-Х век, когато градът е бил един от важните български центрове на областта. Това са базиликите "Св. Безсребърници" ("Св. Врачи"), "Св. Стефан" и "Св. Архангели" 

Настаняване в хотел и почивка. Вечеря в хотела.  Желаещите да посетят Великденската Света литургия могат да изберат една от 50-те църкви. Нощувка. 


Втори ден. Закуска. Посещение на Византийския музей, Акропола, крепоста на Юстиниян и няколко от най-старите черкви от 9 - 10 век. Разглеждане на стария град с калдъръмените улички, със старинните църкви – византийски и старобългарски и прочутите възрожденски къщи от 18 и 19 век.При възможност разглеждане на църквата „Свети Архангел Митрополитски” /българската църква/, построена през 10 век и съхранила портретите на цар Михаил II Асен и неговата майка Ирина Комнина; площад Омония и др. Отпътуване за манастирът „Света Богородица Мавротица”. Разглеждане на Манастирът Панагия (Богородица) Мавриотиса –построена през епохата на Алексий Комнин I  (1081 - 1118). По желание разглеждане пещерата на Дракона - атракция, която привлича децата и техните родители от близки и далечни краища. Връщане в хотела. Великденски обяд.

Свободно време или екскурзия до остров Свети Ахил.

Тези, които ще се възползват от екскурзията до остров “Свети Ахил” трябва да бъдат пред хотела в 14 часа. След пътуването с автобуса, до самият остров се  стига пеш- по дървен понтон. Преживяването е незабравимо. Островът свети Ахил се намира в Малкото Преспанско езеро, понастоящем на територията на Гърция, въпреки че в продължение на векове двете Преспански езера и околните територии са били български и до днес са неотменно свързани с българската история. Именно това са земите, в които се заселва Кубер, братът на кан Аспарух. Самият остров свети Ахил е бил любимо място на цар Самуил. Там на острова, в едноименната базилика, той е бил ръкоположен за български цар, там е погребан, заедно с част от своите ослепени воини. Много красиво място. И много тъжно. На този остров се намирал легендарният град Преспа, основан от цар Самуил през 10 век, тук била и една от любимите му резиденции.Тук са и руините на един от седемте катедрални храма /Базиликата на Цар Самуил/, градени още от цар Борис, веднага след покръстването му. Именно в този разкошен храм цар Самуил положил мощите на свети Ахил от Лариса, за да пази светеца и острова, и българите. В средата на 20 век гръцки археолози при разкопки разкриха и доказаха, че в  храма е бил погребан самият цар Самуил, както и неговия син цар Гаврил Радомир.  Връщане в Кастория около 18 ч. Свободно време. Вечеря и  Нощувка. 

 

Трети ден. Закуска. Около 10 ч. отпътуване за Едеса (днешният град Едеса е бившия български град Воден) – наричан още “градът на водата” заради  многото водопади, води и зеленина сред които е разположен. През града минава река Вода (днес тя се нарича Водас), захранваща два големи водопада. Покрай водопадите е построен приятен градски парк. Скалите зад единия от водопадите са образували интересна пещера. Свободно време за самостоятелно разглеждане на водопадите, снимки и обяд.

 

Около 14 ч. отпътуваме за археологическата местност  Пелла – някогашна величествена столица на Македонското царство. Пела се смята за родното място на Филип II Македонски и Александър Велики.Разкопките са започнали още през 1957г., когато намират малка част от град. Открити са специфичните за древногръцката архитектура колони, фрески - по стенните огради на къщите с вътрешен двор, репродукции на известни гръцки картини, направени от мозайка от дребни камъни – едната показва грифон, който напада елен, а другата показва Дионис, яздещ леопард. Там се намират и храмовете Афродита, Деметра и Цибела. Свободно време.

Около 17 часа отпътуваме към България. Пристигане в Пловдив след  23 часа.

Цената не включва

Еднодневна екскурзия до остров Свети Ахил – 20 евро при минимум 20 записани туристи. Допълнителната екскурзия се заявява и заплаща предварително в офиса на туроператора.

Разходи от личен характер

Входни такси за посещаваните обекти

Цената включва

Транспорт с луксозен автобус

2 нощувки хотел 2/3* в Кастория

2 закуски

2 вечери

1 празничен великденски обяд

Гранични и Магистрални такси

Застраховка „Помощ при пътуване” с покритие 5000  евро

Представител на туроператора

bottom of page