Пловдив- Серес – Солун – Кастория – остров Свети Ахил в Малкото Преспанско езеро - Едеса – Пелла – Пловдив
ВЕЛИКДЕНСКИ ПРЕЖИВЯВАНИЯ В КАСТОРИЯ
На Великденска литургия в старобългарска църква от Х век
3 дни/2 нощувки за 253 лева
С включени:
Пътуване с луксозен туристически автобус
2 нощувки хотел 2/3* в Кастория – град на езерото Орестиада
2 закуски
2 вечери
1 празничен великденски обяд
Програма на пътуването.
Първи ден. Отпътуване от Пловдив, паркинг Ритейл Парк в 5.00 ч. в посока Юндола-Предела-ГКПП Кулата. Пристигаме в град Серес около 11 ч. Серес, носещ името на бога на слънцето Сириус, е неоткритото бижу на Балканите. Обзорна обиколка и пешеходна разходка в града. Кратка кафе-пауза, снимки за спомен и отпътуваме към Солун. Пристигане в Солун след около час. Посещение на църквата "Св. Димитър" и обзорна обиколка на града: Ротондата, Арката на Галерий, крайбрежния булевард "Нике", Бялата кула- превърнала се в символ на града, Солунският залив с паметника на Александър Македонски и др. Свободно време за обяд. Отпътуваме от Солун в 14,30ч. Пристигаме в Кастория приблизително към 16,30 ч. Кастория /със старо българско име Костур/ е била в територията на Първата българска държава до 1017 г.През цялото Средновековие населението на града е било предимно българско.При най-голямото разрастване на Втората българска държава границите й отново достигат до тук. Най-ранните черкви са от IХ-Х век, когато градът е бил един от важните български центрове на областта. Това са базиликите "Св. Безсребърници" ("Св. Врачи"), "Св. Стефан" и "Св. Архангели"
Настаняване в хотел и почивка. Вечеря в хотела. Желаещите да посетят Великденската Света литургия могат да изберат една от 50-те църкви. Нощувка.
Втори ден. Закуска. Посещение на Византийския музей, Акропола, крепоста на Юстиниян и няколко от най-старите черкви от 9 - 10 век. Разглеждане на стария град с калдъръмените улички, със старинните църкви – византийски и старобългарски и прочутите възрожденски къщи от 18 и 19 век.При възможност разглеждане на църквата „Свети Архангел Митрополитски” /българската църква/, построена през 10 век и съхранила портретите на цар Михаил II Асен и неговата майка Ирина Комнина; площад Омония и др. Отпътуване за манастирът „Света Богородица Мавротица”. Разглеждане на Манастирът Панагия (Богородица) Мавриотиса –построена през епохата на Алексий Комнин I (1081 - 1118). По желание разглеждане пещерата на Дракона - атракция, която привлича децата и техните родители от близки и далечни краища. Връщане в хотела. Великденски обяд.
Свободно време или екскурзия до остров Свети Ахил.
Тези, които ще се възползват от екскурзията до остров “Свети Ахил” трябва да бъдат пред хотела в 14 часа. След пътуването с автобуса, до самият остров се стига пеш- по дървен понтон. Преживяването е незабравимо. Островът свети Ахил се намира в Малкото Преспанско езеро, понастоящем на територията на Гърция, въпреки че в продължение на векове двете Преспански езера и околните територии са били български и до днес са неотменно свързани с българската история. Именно това са земите, в които се заселва Кубер, братът на кан Аспарух. Самият остров свети Ахил е бил любимо място на цар Самуил. Там на острова, в едноименната базилика, той е бил ръкоположен за български цар, там е погребан, заедно с част от своите ослепени воини. Много красиво място. И много тъжно. На този остров се намирал легендарният град Преспа, основан от цар Самуил през 10 век, тук била и една от любимите му резиденции.Тук са и руините на един от седемте катедрални храма /Базиликата на Цар Самуил/, градени още от цар Борис, веднага след покръстването му. Именно в този разкошен храм цар Самуил положил мощите на свети Ахил от Лариса, за да пази светеца и острова, и българите. В средата на 20 век гръцки археолози при разкопки разкриха и доказаха, че в храма е бил погребан самият цар Самуил, както и неговия син цар Гаврил Радомир. Връщане в Кастория около 18 ч. Свободно време. Вечеря и Нощувка.
Трети ден. Закуска. Около 10 ч. отпътуване за Едеса (днешният град Едеса е бившия български град Воден) – наричан още “градът на водата” заради многото водопади, води и зеленина сред които е разположен. През града минава река Вода (днес тя се нарича Водас), захранваща два големи водопада. Покрай водопадите е построен приятен градски парк. Скалите зад единия от водопадите са образували интересна пещера. Свободно време за самостоятелно разглеждане на водопадите, снимки и обяд.
Около 14 ч. отпътуваме за археологическата местност Пелла – някогашна величествена столица на Македонското царство. Пела се смята за родното място на Филип II Македонски и Александър Велики.Разкопките са започнали още през 1957г., когато намират малка част от град. Открити са специфичните за древногръцката архитектура колони, фрески - по стенните огради на къщите с вътрешен двор, репродукции на известни гръцки картини, направени от мозайка от дребни камъни – едната показва грифон, който напада елен, а другата показва Дионис, яздещ леопард. Там се намират и храмовете Афродита, Деметра и Цибела. Свободно време.
Около 17 часа отпътуваме към България. Пристигане в Пловдив след 23 часа.
Цената не включва
Еднодневна екскурзия до остров Свети Ахил – 20 евро при минимум 20 записани туристи. Допълнителната екскурзия се заявява и заплаща предварително в офиса на туроператора.
Разходи от личен характер
Входни такси за посещаваните обекти
Цената включва
Транспорт с луксозен автобус
2 нощувки хотел 2/3* в Кастория
2 закуски
2 вечери
1 празничен великденски обяд
Гранични и Магистрални такси
Застраховка „Помощ при пътуване” с покритие 5000 евро
Представител на туроператора