top of page

Пътешествие в средновековна Трансилвания

Пловдив – Сигишоара – Сибиу – Хунедоара и замъка Хуняди - Брашов - Пловдив

3 дни/2 нощувки  за  243 лева  

Програма на пътуването.

Първи ден. Отпътуване от Пловдив, паркинг Ритейл Парк в 22.00 ч. в посока Русе, Букурещ и Сигишоара.Нощен преход. Очаквано време за пристигане- около 10/11 часа на следващия ден. Туристическа програма в старата част – Цитаделата, Часовниковата кула, Покритите стълби.

Основан от трансилванските саксонци, Сигишоара е един от най-добрите и най-добре запазените средновековни градове в Европа. Градът удивлява посетителите си с калдъръмените си  улици, исторически еснафски къщи и  църкви, датиращи от 16-ти век, всички от които са в изключително добро състояние. Влад Цепеш /граф Дракула е роден  в Сигишоара и къщата му все още е запазена. Цитаделата е най-голямата забележителност. Цялата стара част на града е в списъка на ЮНЕСКО и изцяло си заслужава това. Запазени са девет от 14-те кули на цитаделата, както и целия средновековен вид на сградите и уличките вътре.

Настаняване в хотел и свободно време. Нощувка.

Втори ден. Ранна закуска. Свободно време за самостоятелно разглеждане на града или по желание екскурзия до Сибиу и Хунедоара. За пътуващите тръгване от хотела в 9.00 часа.

Сибиу – средновековната приказка за Горния и Долния град, с крепостна стена и кули. От историческа гледна точка Сибиу е бил пръв в много неща, за Румъния най-вече: първи театър в Румъния, първа болница, първа аптека, първа фабрика за хартия, първата книга на румънски език е отпечатана тук, първи музей, първи зоопарк, първо използване на електричество в Румъния. И за света е бил първи в неща, а в други втори: първа хомеопатична лаборатория в света, втори град в Европа с трамваи, задвижвани с електричество. Градът има два площада – голям и малък. На големия  площад се намира първият музей в Румъния –двореца Брукентал, построен през 1777-1778г. за резиденция на барон Самюел вон Брукентал, губернатор по онова време на Трансилвания. Сградата е открита като музей през 1817г. Още по-старата сграда (XV – XVI век) – Синята къща е залепена до двореца. Тук е също Къщата на генералите – XV век и Католическата църква. Всички къщи са в този период, около XV – XVI век. Над Малкия площад се извисява Часовниковата кула. На площада е и Мостът на лъжите, прескочил пътят към Долния град. Той е първият мост, направен от метал в Румъния  (1859г.). И Чаушеску е бил тук и точно на този мост е изнасял реч, а се твърди, че ако изречеш лъжа, докато си на моста, той, мостът, ще се срути. Всичко това се намира в Гория град.  В сибиу се намира и Националния мудеен комплекс „Астра”. Музеят е открит през 1905г. и е събрал много приятна колекция от къщи, показващи архитектурата на традиционното румънско село.

След разходката ще направим почивка за обяд. Отпътуваме към Хунедоара в 12.30 часа.

Замъкът Хуняди /Корвин/ е главната забележителност  на трансилванския град Хунедоара.  Мнозина са на мнение, че този замък е един от най-красивите и впечатляващи дворцови комплекси в цял  свят. До 1541 г. той е в Кралство Унгария, а по-късно - в Княжество Трансилвания. Изграден е главно в готически стил, но има елементи и на ренесансовата архитектура. Има високи и здрави отбранителни кули, вътрешен двор и подвижен мост. Построен върху по-старо укрепление и върху скала над река Злащ, замъкът Хуняди е голяма и изпъкваща постройка с високи, оцветени в различни  цветове  покриви, кули, безбройни прозорци и украсени с каменна резба тераси. Смята, се че тук Влад III Влашки (по-известен като Влад Цепеш, т.е. „набивача на кол“ или Влад Дракула) е държан като затворник 7 години, след като пада от власт през 1462 г. През февруари 2007 г. замъкът Хуняди е изследван за духове в британския паранормален сериал „Most Haunted Live!“ за 3-дневно разследване на духовете, за които се казва, че обитават замъка. Резултатите обаче са неубедителни.

Свободно време за разглеждане на замъка. Отпътуване към Сигишоара в 16 ч. Пристигаме в 19 ч. Свободно време и нощувка.

Трети ден. Ранна закуска. Отпътуваме в посока Брашов в 9 часа.

Град Брашов - център на българската емиграция през Възраждането, където Петър Берон издава Рибния буквар през 1824г. Разглеждане на средновековния град Брашов- гостоприемно градче в Трансилвания, на чиято територия е най-голямата готическа катедрала и Улицата на въжетата (най-тясната уличка в Източна Европа). Пешеходна разходка до Черната църква и историческия център на Брашов. Другата забележителност на града е църквата Св. Николай,построена през 1495 г. Именно тук в двора на църквата през 1820 г. е открито първото румънско  училище. Сградата на самото училище е действащ музей, в който се съхраняват много оригинали и копия на книги, отпечатани тук, а също и оловните клишета, с които е отпечатан буквара. 

Свободно време  за разглеждане, разходка и обяд.

 

Отпътуване към Пловдив около 13 ч. Пристигане след 24 часа.

Цената включва

Пътуване с луксозен туристически автобус

2 нощувка  със закуска в хотел в най-старата обитаема крепост в Европа

Гранични и Магистрални такси

Застраховка „Помощ при пътуване” с покритие 5000  евро

Представител на туроператора                                   

Цената не включва

Разходи от личен характер

Входни такси за посещаваните обекти

Еднодневна екскурзия до Сибиу и Хунедоара-30 евро при минимум 20 записани туристи

bottom of page