top of page

КУЛТУРНО-ОПОЗНАВАТЕЛЕН ТУРИЗЪМ

природни феномени и български светии

Пловдив–Самоков-Овчарченски водопад Горица-Ресиловски манастир – Дупница - Кюстендил – Перник – София - Пловдив

Двудневна  екскурзия с автобус

   Цената включва:

  • транспорт с луксозен автобус

  • вечеря,нощувка и закуска вКюстендил

  • представител на агенцията по време на пътуването

  • медицинска застраховка

Програма на пътуването

Първи ден

Отпътуване от ..........................................  в  7,30 ч.

Пристигаме в Самоков около 9.00 ч. Някога тук е имало римско селище, а сегашният град е възникнал по-късно – в началото на XIV в. като рударско селище. По това време по образец на рударите саксонци били въведени саксонски пещи (видни), ковашки работилници (мадани) с духала и големи чукове (самокови – откъдето идва и името на града), движени с водна сила. До падането на града под Османско владение (1372), Самоков бил икономическо и културно средище. Кратка почивка и посещение на Историческия музей.

Минаваме покрай минералните извори в Сапарева баня - тук се е намирал единственият в България и континентална Европа гейзер-фонтан. Вече няма гейзер, няма и вода. 

Следващата ни спирка е село Овчарци и атрактивния му водопад Горица, който е един от седемте Овчарченски водопада.  Ще се разходим по екопътека „Горица”, която представя “на живо” водни течения от каскаден тип (т.е. няколко вида водопади) и по-малки прагове, съчетани на места със спокойни води. Но перлата, разбира се е Овчарченския водопад. Това е най-ниско разположеният водопад в Рила - само на 900 метра н.в. Водата пада от 39 метра на два прага, което го прави още по-красив. Разходката трае около 40 минути.

 

Отпътуваме към Ресиловския манастир „Покров Богородичен”.Манастирът бил основан през 1932 г. В началото бил изключително беден. Монахините обикаляли близките села, за да събират дарения. При едно от посещенията си в Самоков монахиня от манастира се срещнала с цар Борис III, който дарил пари за прозорци за църквата. 

Спираме за около час в Дупница. Обяд, разходка и свободно време.

 

 

Отпътуваме към Кюстендил, където се настаняваме в хотел и след около час ни предстои туристическа обиколка на града. Ще посетим: Късноантична и средновековна крепост "Хисарлъка" /4-5 в./; Античните терми (Асклепионът на Пауталия) изградени през 2 - 3 в. Разположени са в центъра на град Кюстендил и представляват част от голям комплекс на име асклепион; Регионалният исторически музей "Академик Йордан Иванов" създаден 1897 г.- един от най-старите и най-големи музеи в страната. В него са поместени много богати музейни фондове и колекции от всички исторически епохи. ; Църквата „Свети Георги”.

 

Втори ден

 

 

Закуска. Заминаваме в посока Перник. По желание посещение на подземния минен музей - единствен такъв на Балканския полуостров. Туристическа обиколка на крепост Кракра. Тази  тракийска крепост е една от най-значимите в българските земи, засвидетелствана по археологически път. В началото на ХІ век владетел на крепостта и селището Перник е боляринът от прабългарски род Кракра. Легендите и песните за непобедимия войвода Кракра се разказват и пеят до ден днешен.

 

Отправяме се към София. Предстои ни посещение на Боянската църква-уникален паметник на българския дух, изключителен пример на средновековната българска иконопис и архитектура от този период.  Боянската църква „Св. Никола и св. Пантелеймон“ е известна със средновековните си стенописи. Все още е загадка кой е изработил изкусните стенописи на Храма, създаден в края на Х век, отредили му днес почетно място в списъка на ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство.Туристическа обиколка – храм-паметник „Александър Невски”; Църквата „Света Петка Самарджийска”; Крепостта „Сердика”.

Отпътуваме към Драгалевския манастир. Драгалевският манастир "Св. Богородица Витошка" е създаден от цар Иван Александър около 1341г и оцелява след завладяването от османците през 1382г. Църквата на манастира е обновена и зографисана през 1476г.

 

Бонус към Програмата: Посещение на Зоологическата градина  и  свободно време в  София Ринг Мол

bottom of page