Приключения в Трансилвания
Пловдив – Синая – Брашов - Бран – Ръшновска крепост – Пловдив
2 дни/1 нощувка за 148 лева
Програма на пътуването.
Първи ден. Отпътуване от Пловдив, паркинг Ритейл Парк в 22.00 ч. в посока Русе, Букурещ и Синая.Нощен преход. Очаквано време за пристигане- около 9 часа.
Дълбоко в Трансилвания, Синая предлага невероятна природа, културни забележителности и много забавления.Къщите и малките калдъръмени улички крият своите тайни. Сякаш се връщаме в приказка от 17-ти век, а зад ъгъла ще се появи Граф Дракула. Легенди и история се преплитат, оставили своя белег по улиците на това малко китно високопланинско градче. Първа спирка -Замъкът “Пелеш”, смятан от мнозина за един от най-хубавите дворцови комплекси в Европа. Дворецът е издигнатв годините между 1873 и 1883г като лятна резиденция на румънския крал Карол I и неговата съпруга кралица Елизабета. Приковава вниманието с пълната си архитектурна хармония - чудесни тераси, готически кули, множество статуи и фонтани. Градините на замъка са изключително красиви. В тях ще видим скулптури на кралица Виктория, на Крал Карол, зеленина и невероятен изглед към планината. Замъкът “Пелишор” е по-малкият замък. Той се намира до замъка “Пелеш” – и двата са част от комплекс. Дели ги една алея. Построен на прага на 20-ти в. замъка е предвиден за резиденция на наследника на Карол І – неговия племенник Крал Фердинанд І и съпругата му Кралица Мери.
Свободно време за разглеждане, разходка и обяд.
Около 13 ч. отпътуваме в посока град Брашов - център на българската емиграция през Възраждането, където Петър Берон издава Рибния буквар през 1824г. Разглеждане на средновековния град Брашов- гостоприемно градче в Трансилвания, на чиято територия е най-голямата готическа катедрала и Улицата на въжетата (най-тясната уличка в Източна Европа). Пешеходна разходка до Черната църква и историческия център на Брашов. Другата забележителност на града е църквата Св. Николай,построена през 1495 г. Именно тук в двора на църквата през 1820 г. е открито първото румънско училище. Сградата на самото училище е действащ музей, в който се съхраняват много оригинали и копия на книги, отпечатани тук, а също и оловните клишета, с които е отпечатан буквара.
Свободно време.
Около 16 ч. се отправяме към хотела за настаняване. Свободно време и нощувка.
Втори ден. Ранна закуска. Отпътуваме от хотела в 8,30 часа в посока град Бран и прословутия Замък на граф Дракула. Бран е малък град с размерите на Мелник. Жителите му трябва да са благодарни на Брам Стокър, чийто роман „Дракула” издаден през 1897г., прави международно известен този район на Трансилвания. Ловната резиденция на граф Влад Цепеш "Дракула" е впечатляваща средновековна крепост, стъпила върху скала, извисяваща се над дефилето на река Бран, забулена в мистерия. Построена е между 1377 и 1382г. Прозвището, с което Влад става известен произлиза от предполагаемото му членство в Ордена на Дракона (Order of the Draculestis), в който със сигурност е членувал баща му. Доказателството, че Влад е бил член на ордена е подписът му на официални документи, където стои името „Дракула”.Свободно време за да опитате местните специалитети-Сармале, Мамалига с яйца, Чулама,баница.
Около 13 ч.отпътуваме към Ръшновската крепост - издигната през 13 в., по времето, когато тукашните територии са завладяни от татарите. Според някои историци замъкът Ръшнов е една от седемте трансилвански български крепости. Той навярно е построен от българите, като в хода на историческите събития е наследен после от унгарците и австрийците. Построен е с цел да защитава хората от Ръшнов и околните села от многобройните нашествия, случващи се в през този период. Най-големият проблем на крепостта по това време е бил липсата на вода, което е довело до превземането й два пъти. Двама турски затворници успяват да прокопаят кладенец с дълбочина 174м, срещу което получават обещаната им свобода. Много вълнуващо е "изкачването" до крепостта с Трансилванския трен- вагонче, теглено от трактор.
Желаещите могат да посетят и Парка на динозаврите, който се намира в района на крепостта. Дино парк е единственият тематичен парк за динозаври в Румъния и най-големият в Югоизточна Европа. Разположен е на площ от 1,5 хектара сред гората. В него има макети на 47 динозаври с реален размер. В Дино парк се намира и единственото 9D кино в Румъния. Други не по-малко интересни атракции за децата там са работилници за рисуване, вулкан, предизвикващ земетресение и множество интерактивни зони, които ще обогатят познанията им за динозаврите. Така че, ако сте с деца препоръчвам да посетите Дино парк в Ръшнов. Със сигурност много ще се забавляват и за тях това би било едно незабравимо изживяване.
Отпътуване към Пловдив около 18 ч. Пристигане около 7 часа на следващия ден.
Цената включва
Пътуване с луксозен туристически автобус
1 нощувка със закуска в хотел 2/3* в района на Синая
Гранични и Магистрални такси
Застраховка „Помощ при пътуване” с покритие 5000 евро
Представител на туроператора
Цената не включва
Входните такси за посещаваните обекти
Разходи от личен характер
Възможност за вечеря /по желание/ - 10 евро