top of page
скален манастир Св.Архангел Михаил
Скален манастир Св.Димитрий Басарбовски
Букурещ
Замъкът Пелеш
Замъка на град Дракула
Ръшновска крепост
Трансилвански трен
град Брашов
Видин
пещера Мауграта
Белоградчишките скали
пещера Венеца

Приключения в Трансилвания

Манастири и Пещери и в България

Пловдив- Ивановски скални църкви – Басарбовски скален манастир – Русе – Букурещ – Синая – Бран – Ръшновска крепост – Брашов – Видин – пещера Магурата и Рабишкото езеро – пещера Венеца – Пловдив

 

5 дни/4 нощувки  за  283 лева  

Програма на пътуването

Първи ден. Отпътуване от Пловдив, паркинг Ритейл Парк в 10.00 ч. в посока Русе.

Ще се изкачим до Скалният манастир "Св. Архангел Михаил"  в близост до с. Иваново, в Природен парк "Русенски Лом”. Манастирът е основан през 20-те години на ХІІІ в. от монах Йоаким, който по-късно става български патриарх. Българските царе Йоан Асен ІІ, Йоан Александър и други представители на царския двор са били сред дарителите на манастира, а до днес са запазени и техни ктиторски портрети. Световна известност имат стенописите в църквата “Св. Богородица”, които се нареждат сред най-преставителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите. Техните високи художествени качества са причина за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство. През ХІV в. манастирът става средище на исихазма. Той съществува и през ранните векове на османското владичество, но постепенно запада.

Отпътуваме към Басарбовският скален манастир "Св. Димитрий Басарбовски" близо до с.Басарбово. Той води началото си още от Второто българско царство, но за пръв път името му се споменава в османски данъчен регистър от 1431г. За известно време през XIXв манастирът останал без обитатели, но през 1937г тук се заселва отец Хрисант от Преображенския манастир и дава ново начало на религиозното средище. Басарбовският манастир е  единственият действащ скален манастир в България. Пътеката,по която се влиза в манастира, минава през красиво озеленен двор и свършва при кладенец, изкопан от св. Димитрий. Местните хора вярват, че водата в кладенеца е лековита.

Настаняване в хотел и свободно време.

Втори ден. Ранна закуска и отпътуваме към Русе и Букурещ. Наричат Букурещ "най-добре пазената тайна на Европа". Румънска легенда разказва, че градът е основан на бреговете на река Дъмбовица от пастир на име Букур. Това име буквално означава "забавление". Ресторанти, барове, художествени галерии и музеи изникват на всеки ъгъл. И до днес "малкият Париж" е една от бързо развиващите се дестинации в Европа и винаги ще има с какво да ви изненада. Панорамна обиколка на града, която включва преминаване с автобус по главните булеварди на града, зелените паркове и известните площади - Университетски, Римски, Виктория, Революция и Конституция, разглеждане на прекрасните еклектични сгради. В зависимост от времето на преминаване през ГКПП Дунав мост, е възможно  посещение на етнографски музей "Румънско село". Като него има само още 4 в света - в Осло, Копенхаген, Барселона и Рига. Разположен в парковата част на Букурещ, край езерото Херъстръу, той представлява етнографски център с 298 постройки, разположени в 46 селскостопански двора.

Отпътуваме към Синая- Дълбоко в Трансилвания, Синая предлага невероятна природа, културни забележителности и много забавления. Къщите, атмосферата, малките калдъръмени улички крият своите тайни, устояли на времето. Сякаш се връщаме в приказка от 17-ти век, а зад ъгъла ще се появи Граф Дракула. Легенди и история се преплитат, оставили своя белег по улиците на това малко китно високопланинско градче. Замъкът “Пелеш”, смятан от мнозина за един от най-хубавите дворцови комплекси в Европа. Дворецът е издигнатв годините между 1873 и 1883г като лятна резиденция на румънския крал Карол I и неговата съпруга кралица Елизабета. Приковава вниманието с пълната си архитектурна хармония - чудесни тераси, готически кули, множество статуи и фонтани. Градините на замъка са изключително красиви. В тях ще видим скулптури на кралица Виктория, на Крал Карол, зеленина и невероятен изглед към планината. Замъкът “Пелишор” е по-малкият замък. Той се намира до замъка “Пелеш” – и двата са част от комплекс. Дели ги една алея. Построен на прага на 20-ти в. замъка е предвиден за резиденция на наследника на Карол І – неговия племенник Крал Фердинанд І и съпругата му Кралица Мери.

Свободно време  за разглеждане и разходка. Около 17,30 ч. се отправяме към хотела за настаняване. Свободно време и нощувка.

Трети ден. Ранна закуска. Отпътуваме от хотела в 8,30 часа в посока град Бран и прословутия Замък на граф Дракула. Бран е малък град с размерите на Мелник. Целият поминък на хората тук се върти около легендарния образ на Дракула и вампирите. Жителите му трябва да са благодарни на Брам Стокър, чийто роман „Дракула” издаден през 1897г., прави международно известен този район на Трансилвания. Ловната резиденция на граф Влад Цепеш "Дракула" е впечатляваща средновековна крепост, стъпила върху скала, извисяваща се над дефилето на река Бран, забулена в мистерия. Построена е между 1377 и 1382г. Прозвището, с което Влад става известен произлиза от предполагаемото му членство в Ордена на Дракона (Order of the Draculestis), в който със сигурност е членувал баща му. Орденът е създаден от унгарския крал Зигмунд Люксембургски, за да защитава християнството от врагове, най-вече от турците. Доказателството, че Влад е бил член на ордена е подписът му на официални документи, където стои името „Дракула”.

Свободно време за да опитате местните специалитети като Сармале, Мамалига с яйца, Чулама,баница.

Около 12 ч.отпътуваме към Ръшновската крепост-издигната през 13 в., по времето, когато тукашните територии са завладяни от татарите. Според някои историци замъкът Ръшнов е една от седемте трансилвански български крепости. Той навярно е построен от българите, като в хода на историческите събития е наследен после от унгарците и австрийците. Построен е с цел да защитава хората от Ръшнов и околните села от многобройните нашествия, случващи се в през този период.  Най-големият проблем на крепостта по това време е бил липсата на вода, което е довело до превземането й два пъти. Но двама турски затворници успяват да прокопаят кладенец за 17 години. Срещу което получават обещаната им свобода. Кладенеца е с впечатляващата дълбочина от 174м.Много е вълнуващо "изкачването" до крепостта- с вагонче, теглено от трактор– Трансилванския трен.

Около 16 ч. отпътуваме в посока град Брашов- център на българската емиграция през Възраждането, където Петър Берон издава Рибния буквар през 1824г. Разглеждане на средновековния град Брашов- гостоприемно градче в Трансилвания, на чиято територия е най-голямата готическа катедрала и Улицата на въжетата (най-тясната уличка в Източна Европа). Пешеходната разходка до Черната църква-най-голямата между Виена и Истанбул и историческия център на Брашов. Другата забележителност на града е църквата Св. Николай,построена през 1495 г. Именно тук в двора на църквата през 1820 г. е открито първото румънско  училище. Сградата на самото училище в моента е действащ музей, в който могат да бъдат видни много оригинали и копия на книги, отпечатани тук, а също и оловните клишета, с които е отпечатан буквара. 

Около 18 часа отпътуваме към хотела. Свободна вечер и нощувка.

Четвърти ден. Ранна закуска и поемаме в посока България- към Видин и Дунав мост 2. По дългият път ще направим две почивки и около 16 часа трябва да пристигнем във Видин. Разглеждане на крепостта Баба Вида, кратка почивка и се отправяме към хотелски комплекс в района на Рабишкото езеро. Настаняване и нощувка.

Пети ден.Ранна закуска.В 8,30 ч.заминаваме към пещера Магурата  В нея се намира най-голямото находище на скални рисунки в Европа. А в дълбините й се произвежда единственото у нас шампанизирано вино, което отлежава 3 години при естествени условия."Магура" крие още една изненада за своите посетители. В царството й се намира най-големият сталагмит, открит у нас - Падналият бор със своите 11м дължина. До изхода на пещерата се намира и известното Рабишко езеро - най-голямото по площ вътрешно езеро в България. Дълбочината му достига 35-40м. Разглеждаме пещерата и фотопауза. Около 11 ч. заминаваме към Белоградчишките скали, които с право могат да се нарекат 8-то чудо на света. Простират се на близо 30км дълъг участък. Над 200млн. години са били необходими, за да се изваят чудните форми. Червеният им цвят се дължи на железните съединения в тях. Най-интересните образувания се намират в Централната част - Конникът, Мадоната, Дервишът, Метохът, Ученичката, Адам и Ева, Хайдут Велко, Кукувицата и други. Наименованията им произлизат от голямата им прилика с хора, животни или предмети. Много от тях са свързани и с легенди.

Свободна обиколка, почивка и време за обяд. В 14 ч. се отправяме към най-новоткритата и по общо мнение най-красивата пещера в България – пещерата Венеца. "Венеца" е една от най-уникалните и красиви пещери в България. Обявена е за природна забележителност, заради изключително красивите си  цветни калцидни образувания и ледени кристали, наподобяващи цветя, фигури и животни. В допълнение на цялото това естествено богатство, пещера Венеца е уникално осветена – образуванията в залите са осветени в различни цветове, като някои от цветовете се сменят периодично. Истинско изкуство.

 

 

Отпътуване към Пловдив около 16 ч. Пристигане около 21 часа.

Цената включва

Транспорт с луксозен автобус

1 нощувка със закуска в района на Русе

2 нощувки със закуски в хотел 2/3* в  района на Синая

1 нощувка със закуска в района на Видин

Гранични и Магистрални такси

Застраховка „Помощ при пътуване” с покритие 5000  евро

Представител на туроператора

Цената не включва

Разходи от личен характер

Входни такси за посещаваните обекти- замъка “Пелеш” – стандартна обиколка – партер – 20 леи за възрасти, деца и ученици – 5 леи; за снимки в замъка “Пелеш” – 32 леи; замъка “Пелишор” – 20 леи за възрастни, 5 леи за деца и 32 леи за снимки в замъка; Крепостта Ръшнов - Цена 10леи и 5 леи за учащи.

bottom of page