ПОРЕДИЦА „БЪЛГАРСКИ КРЕПОСТИ”
Пловдив –Троян - крепостта Состра – Ловеч - крепостта Хисаря – Пловдив
Еднодневна екскурзия при минимум
40 туристи
Цената включва:
-
транспорт с луксозен автобус
-
представител на агенцията по време на пътуването
-
медицинска застраховка
Програма на пътуването
Отпътуване от .................................... в 7,00ч.
Около 10 ч. ще спрем на римската крепост Состра, построена върху руините на тракийско селище.Тя е разположена по средата на важния античен път Виа Траяна, свързващ провинция Долна Мизия през Хемус с Тракия и стигащ до Филипополис (дн.Пловдив). Освен крепостта, останки от която са видими и днес, Состра е била голям крайпътен пункт, включвайки и селище, разположено извън крепостните стени. През крепостта минава и влакова линия и при късмет може да засечете някои от преминаващите влакове - усещането за сблъсъка на модерния свят с античността е неочаквано разтърсващ.
Отпътуваме към Ловеч. Красив и привлекателен, Ловеч е едно от най-старите населени места в България. Следите от човешка дейност датират от най-дълбока древност, за което решаваща роля играе благоприятното разположение на града между планината и равнината, както и наличието на река. Откритите в ловешките пещери останки свидетелстват за активно човешко присъствие от старокаменната, ново-каменната, бронзовата и желязната епоха. През IV-III в. пр. Хр. тук живеят траките.
Ловешката средновековна крепост е разположена на хълм, наречен през периода на османското владичество „Хисаря“. Крепостта е построена по време на Първата българска държава. Археологическите разкопки показват, че тук е имало тракийско селище . По време на римските завоевания в началото на І в., селището е преместено в равнинната част на града. Но когато започват нашествията на варварските племена в средата на ІІІ в., то е изнесено на хълма поради естествените условия за защита. Просъществува и през V-VІІ в. (ранновизантийката епоха). Според византийския хронист Никита Хониат в ранната пролет на 1187 година византийският император Исак ІІ Ангел престоява три месеца пред стените на Ловеч - градът, който спира византийците, дошли да усмирят непокорните българи. Исак ІІ Ангел е принуден да подпише тук, в подножието на крепостта , примирие с братята Асен и Петър, с което се поставя началото на Втората българска държава.
В архитектурно-историческият резерват„Вароша” е включена цялата стара градска част по десния бряг на река Осъм, оформена в епохата на Българското Възраждане. Старият квартал помни стъпките на Левски, избрал Ловеч за столица на революционната дейност. Тук е написан и химнът на българската духовност ”Върви, народе възродени”.
Покритият мост,построен от Колю Фичето, е романтичната пътека между минало и настояще, история и съвремие, спомени и мечти. Колю Фичето построява уникално транспортно съоръжение, превърнало се в символ на град Ловеч. Мостът е единствен по рода си на Балканския полуостров. Върху него от двете страни на пътното платно били разположени 64 дюкянчета. Подобно на други свои творби Колю Фичето украсява моста с няколко скулптурни фигури – лъв, двуглав орел, тояга с топуз.
Старата градска баня Дели Хамам е превърната в единствения в Европа виртуален музей на водата. Под специално стъкло в оригинален вид е възстановена отоплителната система „хипокауст“, а благодарение на интерпретативните програми и мултимедийни ефекти посетителите наблюдават и научават много интересни „водни“ събития и факти.
Отпътуване за Пловдив около 16 часа.